Originál kolekce na Zoot.cz

Úvod » O nás » Hřiště

Hřiště

publikováno 21.03.2013 (aktualizováno 30.09.2013)

Hřiště v Rudné se nachází zhruba uprostřed vesnice naproti bývalému zemědskému družstvu. Prostor před budovou družstva nyní slouží jako parkoviště pro hráče a fanoušky.

Povrch hřiště je tráva, rozměry hrací plochy 45 x 25m. Za oběma brankami je umístěno pletivo, protější stranu směrem k silnici lemuje síť. K hřišti patří kabiny domácích i hostujících hráčů, kabina rozhodčího a kryté střídačky. Fanoušci mají své místo na stráni podél hřiště naproti střídáčkám.

Součástí areálu je také nový prodejní kiosek "U Zuřivého býka", kde se mohou všichni hráči a zejména fanoušci povzbudit dobře vychlazeným pivem Černá hora, které se dá proložit i něčím ostřejším.

k vybudování přispěli:

OU Rudná, Martin Ivánek, Jiří Kučera, hráči a někteří fanoušci FK Rudná

 

Aktuální fotogalerie:

pohled k pravé brance, v pozadí parkoviště před budovou bývalého zem. družstva

 

 

pohled k levé brance, v popředí kiosek "U zuřivého býka", v pozadí kabiny.

pohled od střídaček, v pozadí vpravo kabiny, vlevo kiosek

 

parkoviště

 

pohled od střídaček směrem ke kiosku

 

pohled od střídaček směrem ke vstupu do areálu

 

 

informační tabule před vstupem do areálu

 

celkový pohled na hřiště směrem od zemědělského družstva

 

informační cedule u parkoviště

 

 


 

Z historie hřiště

 

60-tá léta

 

Hřiště bylo vybudováno začátkem 60-tých let ve spolupráci tehdejšího Místního národního výboru s místní jednotou Sokola a občany v akci Z. Na místě hřiště dříve stávalo hospodářské stavení. Z počátku byl povrchem hřiště písek, zatravnilo se až v průběhu dalších let (nejvíce v období po roku 2000). Přes léto bylo využíváno především pro sportovní vyžití mládeže – pořádaly se zde dětské dny, hrál se fotbal a volejbal (rudenští si určitě vzpomenou, že uprostřed a na kraji hřiště byly do země zapuštěny trubky, do kterých se pak dávaly sloupky, které drží síť – tyto trubky nebyly ničím zakryty a při fotbale to pak odnesl nejeden kotník hezkým výronem).  V zimě pak bylo hřiště využíváno jako kluziště a pro jeho potřebu byla vyvedena voda s nedalekého rezervoáru pro kropení hřiště, dále 30 cm vysoké mantinely a především osvětlení.  Domácí zápasy zde hrál TJ SOKOL Rudná, nejprve přátelsky s okolními vesnicemi. Od roku 1964 pak SOKOL vstoupil do Okresního přeboru v ledním hokeji a hřiště se tak muselo přizpůsobit novým podmínkám – vybudovaly se nové mantinely s předepsaným rozměrem a také nové osvětlení – celkem 10 sloupů (na každé straně čtyři a po jednom za brankami – rudenští si opět určitě vzpomenou, jak se v letních měsících hrál fotbal „po sloupy“, které sloužili jako autová čára. Mezi soupeře patřili například týmy z Litomyšle, Svitav, Jevíčka, M.Třebové, Chornic, Hradce nad Svitavou nebo Březin. Toto první hokejové období skončilo po třech sezónách vinou výskytu onemocnění slintavky a kulhavky a následnému zákazu pořádání hromadných akcí. Po zrušení zákazu se totiž tým dohromady nedal.

Snímek z léta někdy během 60-tých let. Na hřišti se hrál i volejbal.

 

Zima let 60-tých. Ledová plocha a mantinely. Pohled na místo, kde je dnes branka "k Řehořkovi".

 

Další foto ze zimy 60-tých let. Na levé straně je nyní vstup do areálu.

 

 

70-tá léta

 

Hřiště je i nadále využíváno v letních měsících především pořádáním akcí pro děti a víceméně neorganizovanými utkání ve fotbale nebo volejbale, když se sešli rudenští a někdy i přespolní a hráli mezi sebou. Rovněž pomalu nastává další éra ledního hokeje v Rudné a hřiště tak ožívá i přes zimní měsíce. Hrála se zde odborářská liga a hráči Rudné si v ní vedli velice zdatně – končívali vždy do třetího místa.

Dětský den někdy v 70-tých letech. Pohled na místo, kde je dnes branka "k Řehořkovi".

 

 

Přátelské utkání žáků Rudné a Křenova, 70-tá léta. Uprostřed rozhodčí pan Stanislav Pandula nejstarší.

 

Žáci Rudné z téhož utkání. Na snímku jsou:

Nahoře zleva: Vašíček Jan, Schlögel Luboš, Pandula Jan, Újezdský Josef, Vašíček Richard, Vašíček Ladislav

Dole zleva: Pandula Evžen, Pandula Karel (současný předseda TJ), Vašíček Jaroslav,  Schlögel Jaroslav, Vašíček Vlastislav

 

 

Další snímek ze 70-tých let, zápas mezi "svobodnými" a "ženatými"

 

80-tá léta

 

Ze začátku 80-tých let se hřiště ještě mimo jiné k lednímu hokeji využívá, avšak postupem se vinou neustálého oteplování musí hokejisté stěhovat na umělý led do Svitav. Hřiště už se v zimních měsících využívá spíše pouze jako kluziště a mantinely i osvětlení začínají bez údržby pomalu chátrat. Tradice akcí pro děti v letních měsících však pokračuje i nadále.

 

90-tá léta

 

V zimě se již hřiště nevyužívá. Klub ledního hokeje končí v roce 1992 svou činnost (především díky zániku zemědělského družstva). Se svým koncem se rozloučil stylově – titulem vítěze Přeboru okresní odborové rady. V letních měsících se pak zavedla tradice rudenského turnaje, kdy se mezi sebou utkávali „mladí“, „svobodní“ a „ženatí“. Na hřišti se sešla vždy skoro celá obec a atmosféra bývala opravdu parádní.

Stejně jako v předchozích desetiletích neznali děti a dorost této doby počítače, takže bývalo hřiště od jara do podzimu skoro každý den narváno k prasknutí. Bylo tak svědkem mnoha litých bitev jak mezi rudňáky, tak i mezi přespolními. Nezapomenutelné určitě zůstanou „mezinárodní mače“ v polovině 90-tých let, když se v obci kopal telefon a plyn. Většinou slovenskými romskými dělníky, kteří si s rudňáky po večerech šli ještě zakopat do kulatého nesmyslu.

Kvůli dezolátnímu stavu pak bylo koncem 90-tých let strženo osvětlení. Vinou menšího počtu dětí a také novou érou počítačů pak bylo hřiště víceméně opuštěno.

 

Snímek z roku 1996. V levém rohu dnes stojí kiosek, přímo za brankou pak kabiny.

 

Další snímek z roku 1996. Pohled na místo, kde je dnes branka "k Řehořkovi".

 

 

Nová éra

 

Díky pořádání letního turnaje vyrostlo v roce 2007 pletivo za oběma brankami. Turnaj se díky velkému zájmu lidí povedl, avšak bylo evidentní, že hřišti chybí „nálevna“. Mnozí si jistě pamatují, jak s v rohu pod břízami prodávalo na stolech pod širým nebem. V roce 2008 se tak vybudoval dřevěný kiosek. V té době se už v Rudné začalo uvažovat o založení klubu malé kopané. V listopadu roku 2008 se pak podala přihláška na blanenský svaz a po počátečním odmítnutí nás posléze MK Blansko přijalo pod svá křídla a umožnilo nám jako třetímu zástupci okresu Svitavy (po Rozhraní a Vítějevsi) účast ve svých soutěžích. Tím bylo rozhodnuto o dalších krocích postupné rekonstrukce. Ještě před zahájením soutěží byly na jaře 2009 upraveny branky (jejichž původní rozměr byl dlouhá léta nestandardní 3,5 m x 2,2m), usazeny sloupy a na ně natažena ochranná síť přes celou stranu směrem k silnici. V tomto roce byly zároveň vybudovány kabiny pro domácí i hostující hráče a kabina rozhodčího. V roce 2010 pak přibyly kryté střídačky. V současnosti se rekultivuje zeleň kolem celého areálu. Do budoucna se pak dále uvažuje o vybudování grilu místo dosavadního provizorního ohniště a o vystavění opěrné zdi v břehu u diváckých laviček. Realizace je ovšem závislá na financích a hlavně diváckém zájmu o fotbal v Rudné. Na hřišti se v současné době kromě malé kopané nadále pokračuje v tradici pořádání dětských dnů.

 

Na hřišti byly během 50 let jeho existence provedeny mnohé změny a další jej jistě čekají. Doufejme, že i nadále bude sloužit nám a i příštím generacím stejně dobře, jako sloužilo generacím minulým.

Komentáře

Přispívat do diskuze mohou jen přihlášení uživatelé.

V diskuzi není zatím žádný příspěvek

Kalendář akcí

« 12 / 2022 »
Po Út St Čt So Ne
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
Astratex.cz - Svůdné spodní prádlo nejen pro vášnivé večery


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Panska moda na Zoot.cz