Originál kolekce na Zoot.cz

Úvod » O Rudné

Historie a současnost obce

publikováno 01.04.2013 (aktualizováno 10.09.2013)

Obec Rudná

Obec Rudná

Odbočíme-li ze silnice E 461 v Moravské Chrastové k severovýchodu, dostaneme se Mariánským údolím podél sotva znatelného Chrastovského potoka mírně stoupajícími zatáčkami v Rudenských lesích Třebovské vrchoviny po 4 km k označníku obce Rudná, ležící v mírném údolí v nadmořské výšce kolem 540 m. Má zhruba 200 obyvatel a 77 domů kolem silnice vedoucí k Janůvkám.

O znaku obce

Prapor obce Rudná

Znak obce vychází ze symboliky pečetě Horní Rudné, na které je kopec či snad vchod do štoly, na jehož vrchol je umístěn srp (zemědělství), po levé straně lopata a po pravé rýč (důlní činnost). Název obce je podtržen použitím hornických symbolů spojených s černou barvou. Štít je kosmo dělen s odkazem na dřívější rozdělení Rudné. Zelená barva symbolizuje obecně zemědělství a lesy.

Historie

Historie1

obr. nahoře: Kaplička Jana a Pavla v Dolní Rudné

Ve středověku tvořil hranici mezi Čechami a Moravou až 40 km široký pás hustého hvozdu, kterým vedly jen úzké kurýrní a obchodní stezky. Na obou stranách hvozdu se vybíralo mýto. Když se Morava stala trvalou součástí českého státu, ztratil hraniční hvozd důvod své existence a panovník se chopil možnosti toto území hospodářsky využívat. Král Přemysl Otakar II. za součinnosti olomouckého biskupa, kterým byl Bruno ze Schauenburgu, jeho rádce a přítel, umožnil získat osadníky v přelidněných krajích na německém západě. Na tak rozsáhlý úkol totiž domácí lidské zdroje již nestačily: spotřebovala je tzv. první či domácí kolonizace úrodnějšího území Čech.

Historie2

obr. nahoře: Kříž v Horní Rudné u čp. 45

Verbíři získávali zejména mladé lidi, kteří pak překonávali obrovské vzdálenosti, aby si na severní Moravě založili nový domov. Jako jeden z organizátorů této kolonizace je znám Boreš z Rýzmburka, držitel třebovského panství (Třebová - tehdy latinsky nazývaná Trebovia - byla založena kolem roku 1257). Třebovsko čili Hřebečsko (od německého „Schónhengsť a dříve „Schónhángst" - „země krásných svahů") tvořilo až do odsunu valné většiny německého obyvatelstva po roce 1945 největší německý jazykový ostrov v Československu: např. kolem roku 1915 tu ve 194 obcích žilo spolu s 3700 Čechy kolem 120 000 Němců. Při uvedené 2. kolonizaci vzniklo na Třebov-sku kolem 160 vesnic a na severní Moravě celkem asi 530 vesnic (kromě asi 70 mezitím zaniklých) a na 40 měst.

Vesnice byly zakládány nejen na zeleném drnu, to je na místě vykáceného lesa, ale i u staročeských osad, které s nimi postupně hospodářsky, administrativně i jazykově splynuly. Původní slovanský název je v německým znění dobře patrný. To platí i pro Rudnou, jejíž první zachovaný název Ruden je odvozen od rudky, červené hlinky. Dolní Rudná je poprvé písemně doložena v české darovací listině olomouckého .biskupa Jana Mráze datované v Brně 13. 01.1402. Biskup tehdy daroval svému vazalovi Mikuláši Lutkovi z Doubravice „úroky i hájové", tzn. poplatky a lesní dávky „v naší vsi v Rudném", které měl odvádět fojt „v Rudném". To svědčí o tom, že již tehdy bylo ve vsi fojtství. Další písemný doklad o dědičném rychtáři je z roku 1582. V roce 1656 se rychta dostává koupí do rodiny Hickade, kde se pak dědila po dobu delší než 250 let.

O Horní Rudné je první písemná zmínka v latinském pergamenu uloženém do zemských desek moravských v Brně 17. 01. 1365. Je to záznam o tom, že pan Jindřich z Lipé prodal Janovi, markraběti moravskému, Moravskou Třebovou s hradem, mlýny a panstvím, kde je mezi 22 vesnicemi (s německými jmény) uvedena i ves „Ruden". Některé z uvedených vsí jsou už doloženy dříve, takže je možné, že i „Ruden" byl založen (či byla založena) snad i o několik desetiletí dříve. Ležela totiž na staré obchodní cestě mezi Jevíčkem a Březovou nad Svitavou.

obr. nahoře: Dolní Rudná na letecké fotografii z roku 1953

 

obr. nahoře: Dolní Rudná na letecké fotografii z roku 2010

 

obr. nahoře: Horní Rudná na letecké fotografii z roku 1953

 

obr. nahoře: Horní Rudná na letecké fotografii z roku 2010

 

obr. nahoře: Budova býv.zemědělského družstva, foto z období 1920 až 1930

 

obr. nahoře: Budova býv.zemědělského družstva, současný pohled

 

obr. nahoře: Stavení v Horní Rudné č.p. 46 (Vašíčkovi), foto z období 1920 až 1930

 

obr. nahoře: Kříž u č.p 45 (Štilárkovi) s býv. zvoničkou, foto z období 1920 až 1930

 

obr. nahoře: Stavení v Dolní Rudné

 

obr. nahoře: Zimní pohled na Dolní Rudnou. V pozadí lze rozeznat domy v Horní Rudné

 

obr. nahoře: Pohled na "náves" Dolní Rudné

 

obr. nahoře: Kaple Jana a Pavla v Dolní Rudné

 

obr. nahoře: Horní Rudná. Vepředu vpravo místí hospůdka a Obecní úřad.

 

obr. nahoře: Stavení v Horní Rudné

 

obr. nahoře: Zimní pohled na Horní Rudnou

 

obr. nahoře: Celkový pohled na Rudnou od křenovské silnice.

 

obr. nahoře: Křížek nad Rudnou u křenovské silnice.

 

 

Komentáře

Přispívat do diskuze mohou jen přihlášení uživatelé.

V diskuzi není zatím žádný příspěvek

Kalendář akcí

« 12 / 2022 »
Po Út St Čt So Ne
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akceTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Astratex.cz - Svůdné spodní prádlo nejen pro vášnivé večery